2016. január 10., vasárnap

Jurassic World
(Avagy az életveszélyes élménypark)

Képtalálat a következőre: „jurassic world”


  Önmagában az élménypark kifejezést, azért érzem helyénvalónak, mert így a film megnézése után tényleg, úgy gondolom, hogy Disneyland ehhez képest egy nyúlfaroknyit sem ér.

   Számomra a Spielberg alkotta dínó világ sosem jelentett túl sokat. Igaz, egyértelműen ez volt az egyetlen dinoszaurusz film, amit szívesen megnéztem, de még így sem találtam magamnak, olyan elemeket, amiket sokáig emlegetnék...

   Ám úgy látszik, az előző év részben arról szólt, hogy hogyan lehet a mai generációknak az igényeihez mérten remake-eket készíteni, a régebbi nagy bevételeket és rajongótáborokat szerzett filmekből. Így született meg az a blockbuster is, mely most már nem csak egy dínó park, hanem egy egész dinoszaurusz világ (legalább is a címet nézve).

   Ez utóbbit, azaz a Jurassic World-öt egy jó nagy fejlődés jellemzi, a korábbi testvéreihez mérve. A filmet jegyző Colin Trevorrow, úgy akarta elkészíteni ezt a filmet, hogy az  beszippantson minden létező embert, még azokat is akiknek nem jöttek be az elődök. Nagy nyomás uralkodhatott rendezőnkön, ugyanis az egész filmjén meglátszik , hogy szinte teljesen megpróbálta újra gondolni ezt a világot. Szerencsére nem csupán visszakalauzolt minket a régi dínó szigetre, hanem el is készített nekünk egy roppant kreatív, részletgazdagon kivitelezett script-et, csodálatosan megújult látványvilággal megfűszerezve.

   Nagyon sok anyagot halmoz fel a film, legnagyobb örömünkre jól elkészítve és keverve a régebben megismert alapokkal. Ám mégis, én úgy érzem valamivel ez sokkal korszerűbb, mint az elődjei. Csodálatos kreativitással használja fel ezeket a lényeket, mint szórakoztató ipari "cikkeket". Mivel alaphelyzetünkben, a filmbéli sziget konkrétan egy vidámpark, úgy is használja ki a lehetőségeket.: Kecskék helyett itt kisebb dínókat etethetünk, fóka show-k helyett, most nézhetjük a vízben élő bálnáknál is nagyobb Pliosaurusokat, üveggömbökben gurigázhatunk Brachiosaurusok között és még élvezhetjük a megannyi interaktív ismertetők egyikét. Ezzel az expozícióval felébreszt bennünk egy, olyan kérdést, hogy mi lenne, ha tényleg élnének...mire használnánk fel őket...

Képtalálat a következőre: „jurassic world”





  Na de térjünk is magára a filmre. A történet az volna, hogy a Jurassic world éli a maga kis boldog életét megannyi látogatóval, ám közben tudósok kifejlesztenek egy új "attrakciót", egy új dínó fajt, mely társaihoz képest sokkal intelligensebb, valamint erősebb. Egy napon hüllő barátunk kiszabadul a "zárkájából", ezzel elindítva az élménypark pusztulását.
  És ez az új dinoszaurusz bizony jó pár konfliktus okozója lesz. Kiderül, hogy ez az Indominus rex névre elkeresztelt dinoszaurusz csak sportból öl, így persze, amint a kisgyerekes látogatók megtudják, hogy mi a szitu, rögtön kitör a pánik. Főhőseinknek a célja pedig mi más lenne mint, hogy mindezt megakadályozzák.

Képtalálat a következőre: „indominus rex”



   Alapjáraton a film az Indominus rex-hez hasonlóan intelligens, ötletesek a képváltások, e nézetből tehát az operatőri munkát dicséret éri, még ha egy ilyen kaliberű filmnél nem is vártunk mást. A film maga rögtön belevág a közepébe, gyors bevezető közepette ismerkedhetünk meg a főszereplőkkel. A karaktereket jól építik bele a sztoriba, ám nekem néhol voltak hiányosságaim, a szereplők háttértörténetével kapcsolatban (bár igaz, ki akar ilyenekkel foglalkozni, ha vannak dinók?!) Mindenesetre a színészek te teljesítményére nem tudok túl sokat mondani, mindenki hozta magát, de a feltörekvő fiatal színészpalántáknak     ( Ty Simpkins, Nick Robinson) jár egy taps.


  
   Ám, mint minden filmben, itt is vannak hibák, amit sajna nem csak a bakik keresésére szakosodottak, de mi egyszerű nézők is megtalálhatunk. Kezdve azzal, valaki tűsarkúban végigfutja a dzsungel maratont, befejezve az egyik leggyakoribb esettel, miszerint az ember két és fél perc alatt meg tud száradni, azután, hogy épp fejest ugrott egy vízesésbe...

   De ezeket a sebeket szerencsére begyógyítja Michael Giacchino fantasztikus muzsikája, valamint John Williams még mindig varázslatos intrója, mely előidézheti a rajongók régebbi gyermeki énjét. 

   Amit, még így a bejezéshez közel megemlítenék, hogy bárhogyan is, nekem ez egyáltalán nem tűnt egy tizenkét karikás filmnek. Félreértés ne essék, nem arról van szó, hogy kisebbeknek gyártották, sokkal inkább, hogy néhol ijesztő. De tényleg. Vér (tűrhető mennyiség), őrjöngő vadállatok, hirtelen megjelenések, sorolhatnám. Szerencsére ezek csak dobnak a film hangulatán, ettől tűnik még inkább érettnek ez az egész mű. Tehát az egyik karaktert idézve mondhatom, hogy nagyon "bad ass"-re sikerült az egész.



   Összegezve tehát, ez egy nagyszerű alkotás- felsőfokú látványvilággal, izgalmas cselekményszállal, valamint szerethető karakterekkel. Kellemes csalódás volt számomra...Mindenesetre, ha el akartok menni állatkertbe, fontoljátok meg, hogy nem-e akarjátok megnézni e nagyszerű dinoszaurusz kalandot. Többször nézhetős...


(Chris Pratt=Indiana Jones 2.0)

IMDB: 7,1

Előzetes link: 

  
  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése